Navodila za opazovanje

Vrtec Nazaret nudi naslednje oblike hospitacij:

• hospitacije staršev pred vpisom v vrtec (na željo staršev);
  • hospitacije staršev otrok, ki so vpisani v vrtec;
  • hospitacije za študente pedagogike montessori;
  • hospitacije za študente pedagoške in filozofske fakultete.

Preko hospitacije opazovalec dobi vpogled v način dela v montessori okolju in razumevanje montessori pedagogike. Starši lažje sprejmejo odločitev o tem, ali je program montessori prava izbira za njihovega otroka.

Vse hospitacije potekajo po predhodnem dogovoru. Več informacij dobite na petra.mohorko@rkc.si

Za nemoten potek dela otrok in vzgojiteljev v skupini v okviru hospitacije vam posredujemo nekaj navodil:

• Na hospitacijo pridite ob predhodno dogovorjeni uri, načeloma ob 8.45. Hospitacija pa običajno traja od 45 do 60 minut; za starše že vpisanih otrok traja 2 uri.
  • S seboj prinesete copate in beležko s pisalom.
  • Ko pridete v sobo, ni potrebno glasno pozdraviti, da s tem ne bi zmotili dela otrok.
  • Opazujete na predvidenem mestu v miru in tišini. Sedite na stolu in se ne gibate po sobi. Med opazovanjem se z vzgojiteljem in otroki ne pogovarjate. Osredotočeni ste predvsem na delo otrok, vzgojitelja in pripravljeno okolje. Svoja vprašanja in opažanja si zapisujete in jih posredujete po e-pošti, če ne boste imeli možnosti kratkega pogovora z vzgojiteljem po hospitaciji.
  • Fotografiranje in snemanje otrok in prostorov ni dovoljeno.

Preden pridete na hospitacijo si preberite na naši spletni strani o pedagogiki montessori.